Tabouleh

Je to jídlo, které mě provází několik let, které jsem poprvé jedla se svými nejlepšími kamarády a od té doby mě neopustilo - skrze moje studium na vysoký, kdykoliv jsem potřebovala udělat rychlou dobrou véču, byl tady tabouleh. V průběhu let jsem si ho pro sebe postupně nevědomky zdokonalovala, přidávala a ubírala věci, měnila velikosti nakrájené zeleniny, měnila bylinky.

Budeš potřebovat . . .

  • 100 g kus kus (pokud nejíš lepek, zkus si pořídit luštěninový)

  • 80 g černé čočky beluga

  • dvě velká rajčata

  • salátovou okurku

  • jedno jablko

  • šťávu a kůru z jednoho bio citrónu

  • oliváč

  • sůl, pepř

Ještě před tím než začneš bych chtěla podotknout, jak moc důležitý je pořídit si kvalitní suroviny, oleje a koření. Všechna jídla, která primárně vařím, jsou jednoduché, ale jsou tak dobré díky surovinám, který na ně používám.

Takže doporučuju - zajít si na procházku, vzít to přes trhy, koupit si dobrou zeleninu a ovoce. Pořídit si kvalitní panenský olivový olej, sůl a pepř - já používám hrubozrnnou himalájskou nebo mořskou sůl a maldonku, mám bílý a černý kampotský pepř z Pepperfieldu. Cítím, že už bych se rozepisovala o tom, kde všude co nakupuji a co mít doma ve spíži, ale o tom jindy. Pojďme na postup.

Podotkla bych dvě pro mě důležitý věci - detaily dělají rozdíly a experimentuj ve všem, co děláš!

Jak na to . . .

První si dej vařit kus kus, ať ti vychladne. Já to dělám tak, že si o trochu zvýším množství vody než píšou na balení, protože počítám s tím, že se mi nějaká varem vypaří. Dám na rendlík poklici a když se voda vaří, hodím do ní kus kus, zaliju pořádně oliváčem, hodně osolím a opepřím, zamíchám metličkou a nechám pod pokličkou pět minut mimo plotnu. V průběhu to občas promíchávám, aby se mi kus kus nepřilepil k sobě. Po pěti minutách ho hodím do velký mísy, ještě přeliju pořádnou dávkou oliváče, zamíchám a nechám vychladnout. Potom si uvař čočku dle návodu, pořádně osol vodu. Po uvaření ji přihoď ke kus kusu.

Mezitím si nakrájej zeleninu - z rajčat si vydlabu vnitřek a nakrájím je na malé kostičky. To samé okurku a jablko, preferuji sladkou odrůdu před kyselou.

Smíchej všechno v jedné velké míse. Přidej šťávu z citrónu, nastrouhej citrónovou kůru. Hoď na to pořádnou hrst nahrubo nakrájených bylin, použij jakékoliv tobě oblíbené - já mám ráda mix všech, hlavně hodně máty. Pořádně to zamíchej, zkontroluj, že ti to chutná, kdyžtak si to dolaď podle svojí potřeby a máš hotovo!

Já jím tabouleh buď samotný a nebo ho zakomponuju jako přílohu nebo dodatečný chod k jiným jídlům. Když mi zbyde, dojídám ho pak druhý den třeba s míchanými vajíčky. Jak určitě znáš, nápadům se meze nekladou!

Tak přeju dobrou chuť <3

Díky za každý přečtení! Měj se krásně a užívej života a dobrýho jídla :))

Previous
Previous

Cuketa, rajče, jogurt