Cuketa, rajče, jogurt
V Čechách je stále chladno a použité suroviny nejsou aktuální, já vím. Ale vrátila jsem se před pár dny z Fuerteventura, kde jsem teď strávila delší prázdniny, mohla si užívat vaření a improvizovat dle dostupných surovin. Takže si sem recept s radostí odložím a ty si ho můžeš hodit do šuplíku a vytáhnout až bude sezóna cuket a rajčat a ty po pár dnech už nebudeš vědět co s nimi.
Jedná se o orestované cukety s rajčatovou salsou a jogurtovým dipem - za mě ideální jako příloha k masu, k rybě nebo doplňující chod k nějaké obsáhlejší večeři. Já jsem ten den ráno na trhu narazila na lososa, ale skvělý to bude i ke pstruhovi, pečenému masu nebo steaku. Fantazii se meze nekladou! :)
Budeš potřebovat..
na cukety :
2 ks cuket
tymián/rozmarýn
lžíce másla
sůl, pepř
oliváč
na rajčatovou salsu (pico de gallo) :
2 ks rajčat
1 ks menší cibule (červená/šalotka)
šťáva z limety
hrst bylin (koriandr/petržel)
sůl, pepř
jogurtový dip :
tučnější bílý jogurt
hrst bylin
citrónová šťáva a kůra
sůl, pepř
Jak na to..
Nejdřív si připrav studené komponenty. Jako s prvním začni s jogurtovým dipem - jen smíchej vše dohromady a dochuť podle své chuti. Občas přidám i kapku jablečného/vinného octu a oliváč.
Poté rajčatová salsa - překroj rajčata na půl, vyndej středy a nakrájej na maličké kostičky. Cibuli nakrájej na stejně malé kostičky. Přidej nakrájenou hrst bylin, sůl, pepř, hodně limety a zamíchej. Dochuť podle sebe, můžeš zase přidat kapku octu, oliváče, občas přidám klidně i chilli.
Teď pojďme na cukety. Nakrájej si je tak na 2 cm kostky a pořádně si rozpal pánev s tukem. Když je fakt horká, hoď na ní cukety. Nemíchej s nimi než z jedné strany zhnědnout, pak až prohoď. Přihoď máslo a bylinky, sundej z plamene. Cuketám stačí jen chvilka, aby se nerozbředly.
Než cukety sundám z pánve, můžu si rychle orestovat rybu. Když mám hotovo, z cuket vyndám bylinky, přendám je na větší talíř, lžící nandán salsu, a poté jogurtový dresink. Podávám k rybě.

